Opaski kablowe metalowe

Opublikowany

Oprócz opasek kablowych z tworzywa sztucznego występują opaski kablowe metalowe. Wykonuje się je najczęściej ze stali nierdzewnej SS304 lub stali nierdzewnej kwasoodpornej SS316. Taśma kablowa może być goła lub powleczona tworzywem sztucznym, co dodatkowo zapewnia ochronę przed korozją.

Opaski kablowe metalowe podobnie jak opaski zaciskowe plastikowe posiadają róże rodzaje konstrukcji. Ze względu na szybkość montażu najczęściej obecnie stosuje się opaski kablowe z zamkiem kulkowym. Kulka blokująca porusza się w ukośnym kanaliku. Wprowadzając taśmę kablową do główki, kulka jest przesuwana w szerszą część kanalika. Próba wyciągnięcia taśmy powoduje przesunięcie kulki do węższej części kanalika i zaklinowanie taśmy kablowej. Minusem tego rozwiązania jest konieczność cofnięcia się taśmy oraz wrażliwość mocowania na wibracje.

Tego typu wady nie mają nowe metalowe opaski kablowe z zamkiem zagniatanym MST. W tego typu zamku taśma kablowa przechodząc przez główkę jest blokowana poprzez deformację mechaniczną razem z częścią główki. Minusem jest to, że do montażu konieczny jest pistolet do zaciągania opasek.

Narzędzia do zaciągania opasek stalowych
Do zaciągania opasek kablowych metalowych służy pistolet do opasek metalowych. W zależności od rodzaju opasek metalowych należy stosować inny pistolet do zaciągania opasek.

Autor

Views: