Opaski kablowe z tworzywa sztucznego

Opublikowany

Postęp technologiczny pozwolił na stosowanie tworzyw sztucznych praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Podstawowymi zaletami plastiku jest łatwość kształtowania, szybkość produkcji oraz oczywiście cena materiału. Standardowe opaski kablowe także wykonywane są głównie z tworzywa sztucznego.

Opaski zaciskowe plastikowe standardowe
Podstawowym materiałem, z którego wykonywane są opaski kablowe (trytytki) jest poliamid 6.6 znany też pod nazwą nylon 6.6. Jest to plastik z jednej strony elastyczny, a z drugiej wytrzymały na rozciąganie. Nylonowe opaski kablowe z ząbkowaną wewnętrznie taśmą kablową są obecnie najpowszechniej używanymi i stosowanymi opaskami zaciskowymi plastikowymi na świecie. Wielu producentów oferuje opaski kablowe tego typu, konkurując właściwie ze sobą jedynie ceną. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że obniżanie ceny ma swoje odzwierciedlenie w jakości stosownych materiałów, a co za tym idzie we właściwościach oferowanych przez siebie opasek kablowych. Najczęstszym widocznym efektem stosowania tańszych granulatów lub stosowania granulatu wtórnego pochodzącego z recyklingu jest duża twardość i łamliwość opasek kablowych.

Opaski zaciskowe plastikowe premium
W bardziej wymagających zastosowaniach jak np. produkcja seryjna, gdzie liczy się każda sekunda czasu procesu montażu, nie można sobie pozwolić na słabą jakość, albo niestabilność jakości opasek kablowych. Do takich aplikacji oferuje się opaski kablowe wykonane z wysokiej jakości granulatów. Oczywiście podstawowym materiałem nadal jest poliamid 6.6, czyli inaczej nylon 6.6, jednak jest on o dużo wyższej jakości.

Należy zwrócić uwagę, że jak większość tworzyw sztucznych nylon 6.6 jest nieodporny na promieniowanie UV. Oznacza to, że opaski kablowe wykonane z naturalnego nylonu 6.6 nie są odporne na warunki atmosferyczne i nie można ich stosować na zewnątrz, ani też nie mogą być narażone na działanie światła słonecznego. Żeby zapewnić odporność opasek kablowych na promieniowanie UV do granulatu dodaje się sadzy elektrotechnicznej w ilości przynajmniej 2%. Powoduje to zabarwienie opasek kablowych na kolor czarny.

Uwaga!!! Nie każda opaska kablowa w kolorze czarnym jest odporna na promieniowanie UV. Do barwienia opasek kablowych z poliamidu 6.6. na kolor czarny stosuje się także sadzę elektrotechniczną jednak w znacznie mniejszym procencie.

Oprócz opasek kablowych z poliamidu 6.6 oraz z poliamidu 6.6 uodparnianego na warunki atmosferyczne, bardzo często stosuje się opaski kablowe stabilizowane cieplnie tj. uodparniane na pracę w podwyższonej temperaturze. Takie opaski zaciskowe wykonuje się z nylonu 6.6 ze specjalnym dodatkiem, który pozawala na ciągłą pracę opasek kablowych w temperaturze do 105°C.

Opaski kablowe rozpinane
Trytytki są zazwyczaj opasami zaciskowymi jednorazowego użytku. Istnieją jednak opaski kablowe wielokrotnego użytku, które umożliwiają wielokrotne zapinanie i rozpinanie. Chociaż są one droższe i ich wytrzymałość na rozciąganie jest mniejsza niż trytytek jednorazowych, znajdują zastosowanie w aplikacjach, gdzie wymagane jest czasowe wiązanie, zamykanie lub mocowanie.

Autor

Views: